Tetsuo - The Iron man

TetsuoMyslíte, že už jste toho viděli a zažily dost a že vás nic nemůže totálně šokovat, zhnusit a fascinovat zároveň? Tak to jste ještě neviděli totální kousek z japonské kinematografie Tetsuo – The Iron Man.

V tomto článku se nebudu zabývat dějem a nebudu vás tak nudit tím, co Shinya Tsukamoto perfektně převedl do filmové podoby, budu se vás snažit zahrnout svými zážitky a postřehy, které jsem po zhlédnutí pro mě už kultovního kousku nabyl. Začátek filmu vás rychle strhne do silně naturalistické, impresionistické a industriální atmosféry, která vás bude doprovázet po celý zbytek filmu. Představte si, že jste v metru, ve kterém je naprostá tma, jen čas od času problikne světlo, aby vám odkrylo pohled na něco opravdu šíleného a vše doprovází ta nejděsivější kyberpunková hudba. Asi tak jsem se cítil celý film. V Tetsuovi se využívají tak neuvěřitelně nelogické, až bizarnní přechody do následující scény, že to až není možné (všiměte si auta, jež srazí maníka, který zrovna zjistil, že noha, do které si narval půlmetrovou tyč, je plná červů).

Dá se takový film vůbec pochopit? Myslíte, že scéna, kde hlavní aktér 2 minuty říká do telefonu „Kdo je?“, načež z druhé strany se mu dostává odpovědi „Haló?“, nebo kde provrtá vrtačkou, která se mu z ničeho nic probila z kalhot, svou milou, má něco říci? Podle mého názoru má.

Příběh je jako obvykle založen na té nejnelogičtější, ale zárověn nejsilnější věci, a to na lásce. Přichází ale něco, co tuto idylu chce narušit, a podle mého názoru je to psychika samotného hlavního hrdiny, který po úvodním sražení blaznivého chodce zůstává poznamenán. Duševní choroba vzniklá díky šoku při pohledu na toho mrtvého člověka začíná nabírat na obrátkách (představuje si, že se mění v železo), jeho milá si změny všímá a on ji v amoku zabíjí. Nakonec s představou, že se spojil s osobou, kterou srazil, a tím pádem zabil, sám páchá sebevraždu a odchází do věčných lovišť.

Tetsuo big

I tak se dá pochopit jeden z nejnepochopitelnějších snímků všech dob. Samozřejmě, až tento film uvidíte, pochybuji že budete mít podobnou představu jako já, možná si vyvodíte vlastní vysvětlení, anebo žádné, ale to já dělám nerad a vždy chci dojít k nějákému závěru. Pozor, podotýkám ne k racionálnímu vysvětlení, protože to v mnoha případech nejde (viz lynchoviny).

Já vlastně došel k tomu, že vše, co se ve filmu odehrávalo, bylo z pohledu hlavního hrdiny Tetsua, který si díky incidentu vyvolat težký šok, tím se vzbudila jeho těžká psychická porucha, která v něm dřímala, a tím pádem vše, co se dále odvíjelo, bylo jen a jen v jeho hlavě…

info

• Japonsko, 1988, 67 min
  • Režie: Shinya Tsukamoto