Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu

Nedávno jsem četl anketu o nejlepší komedii století. Mezi aspiranty jsem našel film Dr. Divnovláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu. Trošku jsem se zarazil. Z doslechu jsem se totiž dozvěděl, že se jedná o snímek, který líčí napjaté vztahy mezi Spojenými státy americkými a Sovětským svazem během studené války. Po zhlédnutí snímku jsem rapidně přehodnotil postoj, protože jsem se během filmu několikrát přistihl, že se směji. Nikoliv však typickým vtipům, ale spíše groteskním výstupům předních sovětských a amerických politiků.

Vztahy mezi Sovětským svazem a USA byly během studené války opravdu na velmi tenkém provázku. Stačil jediný chybný krok a třetí světová válka již byla v dohledu. V této nepřehledné situaci jeden z generálů Spojených států amerických vyšle bez jakýchkoliv okolků letku, nesoucí atomové bomby. Tato letka má za úkol zničit předem daná místa a hlavně podle generála zastavit sovětskou hrozbu pro celý svět. O tomto plánu se za několik hodin dozví i prezident USA. Začíná hra s časem, ve které jde opravdu o vše. Prezident se snaží za každou cenu urovnat hrozící konflikt, ale má proti sobě silnou argumentaci v podobě jednoho z generálů, který bytostně nenávidí komunismus jako takový. Při jedné z velmi bizarních situací se dokonce popere se sovětským velvyslancem a následně se s ním hádá jako malé dítě. Letadla neúprosně letí ke svým cílům a šifra potřebná pro zrušení náletu je stále pouze v rukou šíleného generála, který se nehodlá vzdát. Následně neustojí zradu svých vlastních vojáků a zastřelí se.

Jeho podřízený, ztvárněný ve filmu Peterem Sellersem, ihned začne zkoumat, jakou šifru generál použil, aby mohl zastavit zkázu celého světa. Jaderné zbraně by totiž aktivovaly tajnou zbraň Sovětského svazu – zbraň posledního soudu, která by kompletně vyhladila faunu i flóru na planetě Zemi. Nakonec se podaří doručit šifru takřka všem letadlům kromě jediného, které chce zastat svoji občanskou povinnost a za každou cenu svrhnout bombu na cíl. Pumu se podaří i přes značné problémy shodit a to velmi humorným způsobem, kdy sám kapitán letadla otevře víko pro svržení bomby a spolu s kovbojským jásotem padá na cíl. Nyní se ale musí vyřešit problém, jak nadále zachovat život na povrchu Země. Ke slovu přichází záhadný nacistický doktor Divnovláska, který za války pracoval pro samotného Hitlera, čehož si ale i ti méně pozorní všimnou při oslovování amerického prezidenta. Doktor navrhne, že část lidské populace by se mohla stáhnou do podzemí, kde již nehrozí žádná radiace a také podotkne, že se musí ustanovit plán reprodukce nové populace, ve kterém by mělo připadat deset žen na jednoho muže, což potěší většinu osazenstva. Samozřejmě se i tato situaci vyvine ve vzájemné obviňování a osočování obou velmocí z důvodu obsazení podzemních prostor.

Sarkasmus a až nadsazená ironie provází celý film a přivede vás k závěru, že celý film je velmi povedená satira, za kterou by se nemusel stydět žádný z proslulých spisovatelů. Velmi mě také pobavila některá vysvětlení naprosto absurdních věcí. Například unavenosti muže po sexuálním styku či utopistický nápad života lidí v podzemí. Největším a pro mě nejpříjemnějším překvapením filmu je herecké absolutorium Petera Sellerse, kterého já osobně znám pouze z frašek typu Růžový Panter. V tomto filmu se ale nebál „střihnout si“ trojroli, přičemž v každé má svůj osobitý styl a kouzlo.

Zajímavosti

• Doktor Divnoláska trpěl tzv. „syndromem cizí ruky“ (alien hand syndrome nebo také anarchic hand syndrome) což je projevem kortikobazální degenerace (CBD). Více na wikipedii
  • Snímek ihned po uvedení zaznamenal rozporuplné reakce, zejména díky svému námětu v knize Petera George.

INFO

Režie: Stanley Kubrick

Délka filmu: 93 min.

Rokvydání: 1964