Přelet nad kukaččím hnízdem

Kukaččí hnízdoDlouho jsem čekal na správné rozpoložení mého ducha, než si pustím tento film. Chtěl jsem si ho opravdu vychutnat se vším všudy. Zachytit z něho byť i ty nejmenší detaily a napsat o něm opravdu pěkný článek. Četl jsem o něm opravdu dost názorů, které se ale s podivem shodovali. Je skvělý, uchvacující, brilantní? O tom jsem se chtěl na vlastní kůži přesvědčit.

Začneme popořádku. Filmem nás provází hlavní hrdina a hlavní duch filmu Randall Patrick McMurphy v podání excelujícího Jacka Nicholsona, zajímavostí je určitě, že podle knižní předlohy měl být hlavní hrdinou Chief(dále jen indián). McMurphy je výtržník, který je umístěn do psychiatrické léčebny, aby se zjistil jeho mentální stav. „Jste blázen?“, ptá se ředitel léčebny při setkání s McMurphym (dále už jen Mak) , „ano jsem“ , odpovídá. Vy mu to, ale nechcete ba co víc ani nemůžete věřit. Chová se totiž jako obyčejný hajzlík, který to na všechny jen hraje. Postupem děje se, ale situace začíná měnit a blázinec ho stahuje sebou dolů se vším všudy. Jeho zajímavé chování(mírně arogantní) vás uchvacuje a mírně s Makem sympatizujete. Jste rádi, když učí indiána zavěšovat míče a máte radost, když protestuje proti silně despotické vrchní sestře Mildred v podání Louise Fletcherové. Sám Mak se zapojuje do kolektivu ihned a hned do jeho čela.

Vrchní sestra Mildred provádí „léčebné kůry“ v podobě skupinové terapie. Zde přichází, ale časté spory, které přerůstají v skupinové šílenství. Moment opravdového blázince je zde zachycen tak realisticky, že se až zatajuje dech. Hlavním a nosným prvkem celého filmu je boj Mildred s Makem, který se zdá být marným. Přichází, ale zlomový bod filmu, kdy Mak unese autobus jeho kamárádů bláznů a ujíždí. Sami si v tom okamžiku musíte klást otázku, proč to asi dělá, proč prostě neuteče a nevykašle se na ně… To by, ale asi nebyl Mak, aby svým přátelům nezajistil skvělý výlet po moři s chytáním ryb. Mak začíná a přez svoji gangsterskou povahu odkrývat svoji krásnou duši. Kukaččí hnízdo Dále bych vás už z dějem jako takovým nechtěl příliš zatěžovat, pro ty co viděli to nemá smysl a těm kdo se chtějí podívat bych ubral nevšedního zážitku.

Mám rád Jacka Nicholsona jako herce, ale po shlednutí tohoto filmu, při němž mi vyrážel dech téměř každou scénou se v mém žebříčku zařadil mezi pány herce. Jeho geniální lehkost mezi měněním emocí a lehké přecházení mezi pocitem absolutního neštěstí a utrpení v blaho a pohodu je uchvacující… Příběh má velmi strhující příběh a zvláštní, melancholické a vlastně i geniální vyvrcholení.

Zajímavosti(převzato z Česko-Slovenské filmové databáze)
- Will Sampson, který hraje postavu Chiefa, byl zaměstnaný jako hlídač parku v Oregonu, blízko parku, kde se točilo. Byl obsazen na základě mohutné postavy, kterou postava vyžadovala.
- Režisér při natáčení a zkouškách záměrně promíchal profesionální herce s pacienty, aby se jim mohli co nejlépe přizpůsobit.
- Většina z úvodní scény Nicholsona a Deana R. Brookse, který hraje doktora, byla improvizace.
- Film byl velmi nezvykle natáčen postupně, kromě scény s rybařením.
- Režisér Forman chtěl co nejvíce autentických záběrů, takže například scény, kde probíhají sezení, nevěděli herci, kdo je konkrétně zabírán a hráli naplno celou dobu.
- Ve scénáři měl McMurphy skočit na strážce a políbit ho. Během filmování se však zdálo Formanovi, že reakce strážce není dostatečně přirozená, tak to pozměnil a Nicholson skočil na strážce, který to nečekal. Ve scéně pak můžeme vidět, jak ho strážce důrazně odstrkuje.
- Autor předlohy Ken Kesey se odmítl na film dívat a dokonce žaloval producenty, že není film natočen z pohledu Chiefa, jak to on napsal.
- Jack Nicholson zmizel na dva měsíce před začátkem natáčení. Důvodem bylo nastřelení vlasů, které si nechal provést.
- Na roli McMurphyho byli osloveni Marlon Brando a Gene Hackman.
- Údajně si nechal Jack Nicholson provést elektroléčbu, kterou prochází ve filmu.

Odkaz

- Originální název : One Flew Over the Cuckoo's Nest
- Drama
- USA, 1975, 133 min