Romper Stomper

Dlouho jsem přemýšlel, jestli tento film zařadím mezi klubové. Rozhodl jsem se že NE, ale v každém případě je dobré o něm mít alespoň nějaké povědomí. A to už jen proto, že je starším kolegou skandálního AMERICAN HISTORY X a nápadně se mu v mnohém podobá a navíc je nazýván nejskandálnějším filmem předešlého desetiletí.

Tento film je velice věrohodnou sondou do života australských skinheadů. Začátek filmu vám ihned napoví, že asi nepůjde o rodinou podívanou. Hlavní postava Handa (Russel Crowe) spolu se svými kumpány brutálně zbijí partičku nevinně vyhlížejících žluťáků (v překladu ze Skinheadštiny: Thaivanci).

romper stomper

Přiběh se odehrává v chudém předměstí australského Melbourne, kde nekteří lidé nalézají víru jen v myšlenky Adolfa Hitlera a Mein Kampf je pro ně povinná četba před spaním. Ano mluvím tu o xenofobních spoluobčanech, takzvaných vymaštěných „skinheadech“, i když v pravém slova smyslu jsou myšlenky skinheadů (myslím jamajských skinheadů) velice zajímavé.

romper stomper

Handa se seznamuje v baru s Gabe , díky které začíná hýbat dějem. Gabe znásilňoval její otec, a když jí zemřela matka při autonehodě, v malé holčičce se něco zlomilo a začala být podivínkou a narkomankou… Tenké vztahy mezi žluťáky a skiny se zlomí, když holohlavci přijdou o svou hospodu po té co jí thaivanský podnikatel spolu se syny zakoupí. Začíná tak krutý boj mezi skiny a Asiaty a tady bych své vypravování o příběhu utnul.

Nevím jestli nemluvím o obsahu moc vzletně, a ani nevím zda se dá vůbec říct, že tento film má nějáký děj. V podstatě jedinou dějovou linií je útěk skinů, před partou rozhořčených Asiatů a loupež u Gabina otce.

romper stomper

Na druhou stranu musím vyzvednout obrovsou autentičnost a smeknout před herectím Russela Crowa. Když sledujete tento snímek, připádá vám, že je to spíše nějaký dokument ze života opravdové skupinky pravicově založených lidí.

Kamera je velice surová, obraz je nečistý, ale vše to náramně vystihuje velice temnou atmosféru filmu. Postupně se seznamujeme se zvyky skinheadů a hlavně s jejich dením plánem (chlastat, někoho zmlátit, něco ukrást a znovu). Musím se přiznat, že závěr filmu mě doslova pobavil. Větší sarkasmus a ironii jsem ve filmu ještě neviděl. Ale pro ty, co se chtějí podívat, nechci zkazit jeden z největších taháků a kladů tohoto filmu.

Zajímavosti

Představitelka Gabe (Jacqueline McKenzieová) byla ve skutečnosti opravdu závislá na heroinu a predstavitel jejího milence, druhá hlavní postava Davey (Daniel Pollock) sa do ní během natáčení opravdu zamiloval, aby po skončení natáčení spáchal sebevraždu skokem pod vlak.

Odkaz

• Akční / Drama
  • Austrálie, 1992, 94 min
  • Režie: Geoffrey Wright