Občan Kane

Citizen KaneNejlepší film všech dob. Tak je titulován a oceňován tento již téměř 66 let starý černobílý snímek s na svou dobu pokrokovým nechronologickým dějem. Je velice těžké polemizovat a subjektivně říci, že je opravdu nejlepší. Občan Kane je skvělým filmem, ale bohužel vývoj filmu už za posledních šedesát let někam pokročil. I když musím podotknout, že někteří si z filmu, popisující život a smrt smyšlené postavy Charlese F. Kanea, berou inspiraci dodnes.

Orson Wales ve své době měl nevídáný rozpočet na film, celých 500 000 dolarů a ve výběru scénáře měl volnou ruku. Proto se pustil do megalomanského experimentu v podobě Kanea.

Děj je velice pěkně mozaikovitě poskládán, aby nám ve výsledku vypověděl celý život nenasytného tiskařského magnáta Kanea, který zůstal na sklonku života úplně sám ve své obrovské vile.

Příběh je vyprávěn poutavou formou. Vše začína vlastně od konce, kdy Kane na smrtelné posteli pronese slovo "Rosebud”. Tím začíná honba novináře za tajemstvím tohoto slova.

Citizen Kane

Kamera Gregga Toulanda je velice pokroková a hravá a využívá zajímavých úhlů. Hudební doprovod mě moc nezaujal, slyšel jsem v ní starobu černobílých filmů, která mě odpuzuje. Zato kostými jsou vynikající, maskéři té doby dokázali opravdové zázraky.

Orson Wales natočil své životní dílo na počátku své kariéry a nastavil velice vysoko laťku svým tehdejším, ale i dnešním kolegům. Škoda, že Občan Kane, je víceméně v ústraní. Ve své době nebyl díky faux pas amerického magnáta pochopen a v dnešní době na něj jen tak nenarazíte (hlavně u nás v ČR).

Citizen Kane

Občan Kane je určitě výjímečné a skvělé dílo, které si nezaslouží být zatraceno v skladišti mrtvých snímků. Základní myšlenka je nadčasová, a proto platí v každé době. Navíc vás na konci příběhu nemine velice zajímavé rozuzlení slova Rosebud, které vás donutí k zamyšlení.

Tip Pokud byste chtěli pochopit snímek v kontextu doby natočení, poslouží vám k tomu např. RKO 281.

Odkaz

• Drama / Mysteriózní
  • USA, 1941, 119 min
  • Režie: Orson Welles