Sedmá pečeť (Det Sjunde inseglet)

Sedmá pečeť

Sedmá pečeť je vskutku stařičký film, který ale ani za ta léta nic neztratil ze své naléhavosti. Dosud žijící švédský scénárista, režisér, ale i činoherní umělec Ingmar Bergman se k jeho natočení nechal inspirovat kostelními malbami: vyobrazením moru, rytíře, hrajícího šahy se smrtí, čarodějnicí na hranici nebo třeba smrtí podřezávající větev pod člověkem. Autor také vzpomíná chrámový zpěv Carmina Burana od Carla Orffa založený na písních středověkých potulných rytířů, putujících po Evropě v časech velkých válek a devastujících morů.

To všechno Bergman vnímá a předkládá nám jako působivý příběh středověkého rytíře Antoniuse Blocka a jeho panoše Jönse, kteří se vrací z křížové výpravy do své domoviny postižené morovou ranou.

Sedmá pečeť

Hned v úvodu filmu rytíř promlouvá se smrtí, která si pro něj přišla. Přesvědčí ji, aby si s ním o jeho život zahrála šachy, a tak ho ještě chvíli nechala být. Ta souhlasí, protože ví, že stejně nemůže prohrát. Rytíři však nejde o jeho život, ale o čas, který může využít k pomoci svým přátelům.

Díky tomu také dostává šanci přemýšlet nad životem a smrtí, Bohem a Ďáblem. Na své cestě hledá Boha, ale jedinou věcí, ve které se utvrdí, je jistota smrti. Hledá také Ďábla v posedlé dívce. Ale nenachází jej, dívka je jen šílená, a tak když nenašel Ďábla, ztrácí víru v Boha. Kolem něj je jen smutek a lidské neštěstí. Jedinými, kdo má z této doby radost, jsou tak z pohledu rytíře kněží a mniši, kteří svými plamennými projevy a v zástupu mučedníků, sebemrskačů a ukřižovaných čarodejnic nabádají všechny k pokání. Jedninými veselými lidmi, které potkává, je rodinka potulných kejklířů, kteří i v této hrozné době mají radost ze života.

Celý film je sebereflexí autora, který, zmítán těmito otázkami, představuje hlavního hrdinu a bere s sebou diváka na svou cestu pochybnostmi.

Sedmá pečeť - rytíř hraje šachy se smrtí

Snad nejznámější scéna z filmu (a její předloha na nástěnné malbě) – rytíř hraje šachy se smrtí

Snímek byl, alespoň pro mě, na první pohled poněkud nestravitelný. Tak je to ale se vším, co má svou krásu hluboko v sobě, je potřeba ji postupně odhalovat a nenechat se zviklat prvotním zklamáním.

Zajímavost

… název filmu Sedmá pečeť je odkazem na Zjevení Janovo, poslední knihu Nového zákona (možná vám bude známější, avšak nepřesné, jméno Apokalypsa) z Bible

• Anglický název: The Seventh Seal
  • Režie: Ingmar Bergman