Příběh Alvina Straighta

Divoká cesta starce, trpícího těžkými bolestmi kyčlí a dalšími zdravotními problémy, který si vybral za svůj dopravní prostředek poněkud netradiční stroj -sekačku na trávu. Všechny tyto elementy najdete ve velmi pozoruhodném filmu Davida Lynche. Nečekejte další naprosto nepochopitelný příběh, ale spíše road movie, které vás chytne u srdce.

Alvin Straight, typický maloměstský důchodce, který prožil již mnohá životní zklamání, ať již jako voják ve druhé světové válce či smrt jeho milované ženy, se jednoho dne dozví, že jeho bratr dostal mrtvici. I přes značné antipatie vůči svému bratrovi nečeká a ihned se rozhodne dát se na cestu. Bohužel má ale jeden problém, a to ve výběru dopravního prostředku. Automobil díky své pokročilé vadě očí již řídit nemůže a cesta autobusem, dlouhá 600 kilometrů, se zdá staříkovi příliš úmorná. Proto se jednoho dne rozhodne pro cestu na své sekačce na trávu.

Jeho dceři, která neoplývá silným intelektem, se zdá tento nápad naprosto nesmyslný a chce mu v cestě zabránit, ale Alvin, pro kterého je typická jeho tvrdohlavost, si nedá říct a vydá se vstříc svému bratrovi. Cesta ale netrvá dlouho, protože jeho sekačka brzy „zkolabuje“. Alvin své snažení nevzdává a rozhodne si koupit nový stroj, který jej má přenést přes více než dva státy. Celé okolí neskrývá zděšení z jeho nápadu a je častován četnými posměšky. I přes nedůvěru ostatních se opět vydá na cestu, během níž pozná mnoho nových lidí, kteří jsou k němu velmi vstřícní a nabídnou mu pomocnou náruč. Zdolá Alvin pekelnou vzdálenost a uvidí opět po deseti letech svého bratra? Odpověď najdete v tomto skvělém Lynchově filmu, který vás zahřeje na duši.

Film na mě silně zapůsobil nejen díky dokonalé hudbě Angela Badalamentiho, ale i díky naprosto famóznímu výkonu hlavního hrdiny v podání Richard Farnswortha, který byl také nominován na Oscara. Jak jsem již podotkl, nečekejte jedno z dalších Lynchových veleděl, ale spíše poetický příběh o silném poutu dvou bratrů, které nepřeruší ani obrovská vzdálenost.

INFO

Režie: David Lynch

Rok vydání: 1999

Délka filmu: 112 min.

Hrají: Sissy Spacek, Richard Farnsworth, Jane Galloway Heitz, Joseph A. Carpenter..

Ocenění

Oskar 1999 – nominace v kategorii herec v hlavní roli- Richard Farnsworth, Zlatá Palma…

Zajímavosti

• Pokud máte tušení, že jste Richarda Farnswortha již někde zahlédli, tak vás určitě překvapí, že tento herec hrál například v rodinném filmu Lassie.
  • Vynikající hudbu k tomuto filmu složil Angelo Badalamenti, který je podle odborníků nazýván dvorním skladatelem Davida Lynche, protože se zasloužil i o překrásnou hudbu k jeho ostatním filmů (např. Modrý samet, Zbělost v srdci..)

kfilmu.net

««« Předchozí text: Sedmá pečeť (Det Sjunde inseglet) Následující text: O chloupek (A Close Shave) »»»

Pavel | 1.2.2007 Čt 17:58 | David Lynch | trvalý odkaz | tisk | 1370x