Mafiáni (Goodfellas)

Martin Scorsese v roce 1990 natočil další ze svých precizních mafiánských děl,které by nemělo chybět ve sbírce žádného příznivce tohoto žánru. Mafiáni okamžitě získali přízeň diváků i řadu zasloužených ocenění. V hlavních rolích zazářili Ray Liotta, Joe Pesci a Robert De Niro. obrazek

Děj začíná roku 1955 v Brooklynu,kdy ještě dítě školou povinné Henry Hill (Ray Liotta) sní o tom,že se stane uznávaným gangsterem. Proto vykonává drobné služby pro místní mafiány a když ho zadrží policie kvůli zadržování cigaret a on odmítne vypovídat, získá si tím přízeň u kmotra Paula Cicera,který ho za odměnu přijme do svých služeb.

Henrymu se spolu s Jimmym Conwayem (Robert De Niro) a Tommym DeVitem (Joe Pesci) povede úspěšná loupež na letišti. Zkušený Jimmy se stává Hanryho přítelem. Henry se ožení se středoškolskou židovskou dívkou Karen a navenek se snaží žít poklidným a usedlým způsobem života. Jeho žena po svatbě zjistí skutečný zdroj Henryho příjmů a snaží se vzít jako nezvratitelný fakt.Hanry má i rodinné problémy,žena ho chce opustit kvůli milence ale na Cicerovo naléhání však dál udržují zdání fungujícího manželství. Za vymáhání peněz z jednoho dlužníka velice razantním způsobem jsou Henry s Jimmym odsouzeni na deset let. Ve vězení se dostane Henry k distribuci drog z obav, že jeho rodina zůstane bez financí. Po čtyřech letech strávených ve vězení, ujišťuje Cicera, že se drog ani nedotkne .

V roce 1980 Henry, Jimmy a Tommy spáchají loupež na letišti, která jim vynese šest milionů dolarů. V patách však mají neúnavnou FBI. Cicero se rozhodne odstranit nespolehlivého a vznětlivého zabijáka Tomyho, který je pro jeho obchod přílišným rizikem. Henry si uvědomuje, že on je dalším v řadě a to jej donutí přihlásit se jako dobrovolný svědek, aby získal ochranu FBI, která mu zařídí ochranu současně se změnou totožnosti.

Režie: Martin Scorsese Hrají: Vincent Gallo, Robert De Niro, Ray Liotta, Joe Pesci, Tobin Bell, Lorraine Bracco, Paul Sorvino, Mike Starr, Peter Onorati, Frank Vincent, Catherine Scorsese, Charles Scorsese, Debi Mazar, Elaine Kagan, Beau Starr, Kevin Corrigan, Michael Imperioli, Tony Sirico, Joe D'Onofrio, Frank Adonis, Illeana Douglas, Samuel L. Jackson, Vincent Pastore, James Quattrochi

Odkaz

««« Předchozí text: O chloupek (A Close Shave) Následující text: THX 1138 »»»

Jirka | 5.2.2007 Po 15:42 | Filmové nebe | trvalý odkaz | tisk | 1451x