SE7EN

Obžerství, lakota, lenost, závist, hněv, pýcha, smilstvo. Sedm smrtelný hříchů. Sedm hříchů, kterých je schopen pouze člověk. Sedm hříchů, které se prostě musí potrestat. Sedm. Film, který vás naprosto nadchne svoji děsivou atmosférou ( hlavním důvodem je neustále depresivní prostředí- neustálý déšť a tmavé interiéry). To vše vás natolik pohltí, že děj příběhu vám připadne skutečný. Navíc fascinující výkony Brada Pitta a Morgama Freemana dělají z filmu zážitek, na který jen tak nezapomenete.

Po úspěchu filmu Vetřelec III. se David Fincher rozhodl pro film, který ovlivnil celé filmové publikum a přinesl novou úroveň thrillerových filmů Nebál se porušit církevní dogmata a nechal ztvárnit postavu masového vraha, který trestá lidi za jejich hříchy. Ale není to typický „řezník“, který pobíhá s motorovou pilou, řeže hlavy na potkání, ale naprosto vychytralý a vysoce inteligentní muž, který má vše promyšlené do sebemenšího detailu. Celý film vám připadá, že jen hraje hru mezi sebou a policejními důstojníky- detektivem Davidem Milsem a Williamem Somersetem.

Vrah jako prvního potrestá muže, který se provinil díky svému obžerství. Zde se vám naskytne naprosto úděsný pohled na muže, jehož smrt byla zapříčiněna přejedením. Jeho tělo navíc bezvládně leží na stole již několik dní, proto je takřka ve stádiu rozkladu. Zde se právě oba detektivové poznávají. Mladý, perspektivní David Mills , který pomýšlí na slibnou kariéru policisty, ale zároveň má strach se svojí partnerkou zplodit dítě do tak strašného a nebezpečného světa. Tato obava v něm ještě navíc během celého filmu vzrůstá, zejména kvůli masovým vraždám. Naopak detektiv William Somerset je již protřelý policista, kterému chybí jen pár dní do důchodu, a proto chce vyřešit svůj poslední případ a tím zakončit svoji úspěšnou kariéru u policie. Zároveň ale ví, že tento případ mu změní celý život a vzdává se jej. Jen díky Davidovi manželce se do případu opět zapojí a společně s Milsem hádanku sedmi smrtelných hříchů takřka rozluští.

Konec filmů je dle mého hlediska naprosto impozantní a David Fincher zde zcela jistě prokázal, proč patří mezi režisérskou elitu posledních desíti let. Fincher se nebál ukázat i silnou morbiditu a ve spojení s vynikajícími výkony všech protagonistů se film stal dnes takřka kulturní povinností pro každého filmového znalce.

Odkaz

Zajímavosti

Kameraman Dharius Khondji při natáčení použil zvláštních chemikálií, aby docílil zlatavé barvy celého filmu, který poté dodává celému snímku zvláštní atmosféru.

INFO

Režie: David Fincher

Délka: 127 min.

Rok: 1995