Olověná vesta

Ocelová vesta

Výjimečné válečné drama v podání Stanleyho Kubricka. Tomu trvalo sedm let než se od kultovního snímku Osvícení dostal k adaptaci novely The Short-Timers, kterou nazval právě Full Metal Jacket (Full Metal Jacket jsou v českém překladu celokovové náboje a ne olověná vesta, jak nazval film distributor). Film má celkem jednoduchý příběh a jasné poselství o zkaženosti války. Jeho hlavní síla je tak v emotivních pocitech z tvrdého výcviku a následně ze samotné války. Při sledování totiž v podstatě shlédneme dva odlišné příběhy.

První část zachycuje hlavního hrdinu (a vypravěče celého filmu) přezdívaného Vtipálek ve výcvikovém táboře. Sledujeme tu mimořádně tvrdý a drsný dril od seržanta Hartmana (záhy pochopíte odkud se vzali ti uřvaní velitelé schopní pět minut bez přestávky sprostě nadávat aniž by se jedinkrát opakovali). Že všichni adepti nevydrží tento fyzický, ale hlavně psychický teror až do konce, to sami přibližně v půlce snímku poznáte.

Full metal jacket

Film se pak náhle přenáší do válkou sužovaného Vietnamu. Poznáváme další vojáky poznamenané stejným surovým výcvikem a vidíme co v nich zanechal, těší se na zabíjení a nemají s nikým soucit. Kubrick nám tak předvádí své umění nejen v bojových scénách, ale i v chování jednotlivých vojáků, jejich reakce v klidných i vyhrocených situacích.

Nemůžu ani nezmínit ujeté písničky které si vojáci zpívají, ať už ve výcvikovém táboře nebo na frontě. Film má prostě silnou atmosféru, kterou mu vtiskl veleúspěšný tvůrce moha kultovních snímků.

Odkaz

Režie: Stanley Kubrick

Rok uvedení: 1987

Originální název: Full Metal Jacket