Klubové filmy, staré české filmy, filmový klub

Ďáblova dílna

obrazek

Film Stefana Ruzowitsky možná nelze zařadit do škatulky klubových filmů, ale snad každý filmový kritik musí uznat, že tento snímek naprosto vyčníval nad ostatními evropskými filmy za poslední rok, a proto si právem zaslouží, aby i zde byl publikován.

Samotný příběh je velmi jednoduchý. Salmon Sorwitsch, nadaný ruský malíř, se dal na dráhu zločinu a během několika předválečných let dokázal vyrobit ty nejkvalitnější padělky mezinárodních peněz. Svou nepozorností byl ale lapen německou policií. Bohužel pro něj a pro další milióny Židů ale začala druhá světová válka, proto byl ihned umístěn do koncentračního tábora. Salmon se snažil chovat velmi přizpůsobivě, což mu přineslo značné výhody a díky svým malířským schopnostem prožil několik let v „koncentráku“ takřka bez jakékoliv fyzické či psychické újmy. Nastala ovšem deportace do tábora Sachsenhausen. Zde byl odeslán pro Němce z klíčového důvodu, a to aby splnil operaci Bernard.

Operace Bernard spočívala ve vyrobení miliónů falzifikátů bankovek libry a dolaru. Účelem této devalvace měny bylo destabilizovat měnu nepřítele a nakoupit další zbraně pro pokračování ve válce. Salmon Sorwitsch během svého pobytu bojuje s velkým vnitřním konfliktem a tím je, zda-li má svého kamaráda udat za sabotáž nebo zachránit ostatní přátele před jistou smrtí. Válka končí, s ní mají skončit i životy všech vězňů. Dokáže se Salmon opět lstí vymámit z pařátů smrti a přežije svůj poslední boj? To už musíte shlédnout na vlastní oči…

Podle mého názoru je na jedné straně Ďáblova dílna jen dalším filmem ze škály válečných snímků druhé světové války, ale na druhé straně, zde najdete silné emotivní chvíle, při kterých vás zachvátí úzkost a smutek. Stefan Ruzowitsky svoji práce na úrovni evropského filmu odvedl znamenitě a po právu mu přísluší Oscar za nejlepší cizojazyčný film. Jednoduchost, ale zároveň genialita příběhu, skvělé herecké výkony a výprava vás jen utvrdí v tom, že zlatá soška je ve správných rukou.

Zajímavosti

  • Film byl natočen podle románu Adolfa Burgera- Ďáblova dílna. Sám Adolf Burger byl jedním z vězňů, kteří na tajné operaci pracovali
  • Hlavního hrdinu filmu Karla Markovicsa jste mohli zahlédnout ve známém televizním seriálu Komisař Rex jako policistu Ernsta Stockingera.

INFO

Režie: Stefan Ruzowitzky

Délka Filmu: 98 minut

Rok vydání: 2007

Hrají: Karl Markovics, August Diehl, Devid Striesow…

Ocenění

  • Oscar za nejlepší cizojazyčný film
  • German Film Awards
  • Berlin International Film Festival

Odkazy

kfilmu.net

Oficiální stránky filmu

««« Předchozí text: Trailery 1. Následující text: Nová vlna »»»

Pavel | 2.4.2008 St 19:14 | Filmové nebe | trvalý odkaz | tisk | 3598x