Klubové filmy, staré české filmy, filmový klub

Elephant man

Jaké to jen může být, vypadat jako naprostá zrůda, kterou pohrdá celá společnost, někteří se jí naprosto děsí, ostatní si z ní udělají živobytí a zároveň ji ponižují až na samý kraj lidské důstojnosti. Ale v jádru je to pořád člověk. Zevnějšek je sice úděsný, ale i tak je to myslící lidská bytost, která cítí, myslí, má své sny a touhy. Byl jen jeden režisér, který měl takovou odvahu, aby nechal spatřit světlo světa film, o jehož kvalitě nemohou být spory. David Lynch se vrhl do snímku nikoli skandálního ani pobuřující či překupujícího zvláštními efekty, ale chtěl zejména ztvárnit postavu člověka, který trpí nevyléčitelnou chorobou- tzv. sloním syndromem. obrazek

Tělo Johna Merricka je znetvořeno snad v každém záhybu a výsledek je naprosto odstrašující. Ale najde se člověk, který má snahu tomuto muži pomoct. Antony Hopkins, který ztvárnil roli lékaře, který se jako jediný nebojí podat pomocnou ruku Johnovi, ve filmu předvedl naprosto bravurní herecký výkon.

Doktor vlastně najde Johna naprostou náhodou, kdy během svého výletu po zatuchlém městě zahlédne cirkusové představení, ve kterém Sloní muž hřebem programu. John doktora natolik zaujme, že se rozhodne jej unést z naprosto drastický podmínek, ve kterých je Sloní muž vychováván a rozhodne se jej ukrýt pod svojí záštitou, čím ohrozí svoji slibnou kariéru lékaře. Po několika měsíční rekonvalescenci je John takřka v plné síle a je naprosto nadšen doktorovým přístupem. Nevidí v něm totiž zrůdu, ale zdravou lidskou bytost, která má chuť do života. Postupně Sloního muže naučí všem základním stolovacím, hygienickým a společenským návykům až jej k Johnově velké radosti vezme do divadla. Johnovi se splnil jeho nejtajnější sen, jelikož divadlo pro něj bylo posvátným místem, které v něm probouzely silné emoce radosti a štěstí. Dokonce je John odměněn silným aplausem publika, které je v naprostém nadšení z jeho přítomnosti. obrazek

Ale bohužel společnost má i své kruté stránky, a proto je John na konci filmu zákeřně přepadnut a zbit. Opět v něm zaniká pocit svobody a úcty lidi naopak pociťuje krutost a zášť svého okolí.

David Lynch nám chtěl názorně ukázat, jak dokáže být společnost někde nesnesitelně krutá a jakákoliv odlišnost od normálu, musí být dle pravidel ihned zákonitě potrestána. Elephant man je podle mého názoru silným emočním zážitkem, který vás dovede k myšlence se zamyslet jak nad vašim okolím, tak nad sebou. V tom také vidím poselství celého filmu a můžeme jen děkovat, že na světě existuje tak skvělý režisér, který jej dokázal ztvárnit.

Odkaz

Zajímavosti

Hlavní hrdina filmu John Merrick opravdu žil v polovině 19– tého století (přesně 1862–1890). Autory příběhu Sloního muže jsou F. Trevese a A. Montagua a také díky nim vznikl z adaptace jejich knihy Lynchův film.

INFO

Režie: David Lynch

Námět: Sir Frederick Treves, Ashley Montagu

Hlavní postavy: Anthony Hopkins, Anne Bancroft, John Hurt, John Gielgud

Rok výroby: 1980

Délka filmu: 124 min.

Ocenění: Nominace na 8 Oskarů, nejlepší filmy mnoha festivalů: Avoriaz Fantastic Film Festival, BAFTA Film Award…

Odkazy -Zajímavé stránky ohledně filmu (opravdu doporučuji) -Rozsáhlá publikaci o Lynchovi

««« Předchozí text: Olověná vesta Následující text: Mechanický pomeranč »»»

Pavel | 27.8.2006 Ne 22:10 | David Lynch | trvalý odkaz | tisk | 1895x