Kladivo na čarodejnice

Středověk, Petrovy kameny, mystika, pálení čarodějnic..Ano, skalní příznivci kvalitního českého filmu již zcela jistě ví, kam mé indicie směřuje. Unikátní snímek režiséra Otakara Vávry nás zavede do doby temna, do doby přísné a neúprosné inkvizice i utrpení bezmocných lidí.

Středověk je nejen známý pro své velkolepé stavby, ale pro časté procesy s čarodějnicemi. Během několika let přišlo na zmar mnoho lidských životů a to jen kvůli demagogii, nenávisti, majetkovému prospěchu a nesmyslné pověře ďábla jako pokušitele všech lidí. Příběh filmu se odehrává na Moravě, kde je pozván inkvizitor, který má ze zdejšího kraje vymýtit čarodějnice. Během několika měsíců se mu podaří dostat na smrtelnou hranici hned desítky nevinných lidí, kteří díky děsné tortuře vylíčili i to, co se nemohlo nikdy stát. Inkvizitor se snaží z procesů vymámit co největší majetek, a proto rozbíhá hru o život nejen chudých občanů, ale nebojí se vstoupit ani do kruhů vysokých náboženských hodnostářů

Film Kladivo na čarodějnice je, dle mého názoru, naprosto jedinečný. Svým pojetím, hrůzností, sugestivní hudbou a výbornou kamerou, představuje to nejlepší z režisérské dílny Otakara Vávry. Nejen že film zobrazuje hrůznost středověkých procesů, ale zároveň může být pojat jako metafora ke komunistickým procesům, kdy byli lidé během smyšlených soudních řízení posíláni bezostyšně na smrt. Herecké výkony hlavních představitelů jsou obdivuhodné. Pan Vladimír Šmeral jako inkvizitor se Vám během filmu natolik zhnusí, že při výběru dalšího snímku s tímto aktérem, se hluboce zamyslíte, zda-li máte chuť se na tohoto jinak skvělého herce ještě dívat. Démonické oči Václava Lohnického Vám nedají na dlouhé noci spát a jeho pronikavý hlas Vás snad bude strašit do konce života. Superlativy na tento snímek bych mohl opomíjet až do nekonečna, zkrátka mě tento film naprosto nadchl a zcela jistě bych jej chtěl doporučit všem milovníkům kvalitních filmových snímků.

Zajímavosti

• Film byl natočen podle románu Václava Kaplického „Kladivo na čarodejnice.“
  • Snímek se natáčel nedaleko Velkých Losin (okres Šumperk).
  • Snímek je pozoruhodný i erotickými scénami, které v té době byly pro mnoho lidí nepřijatelné.

INFO

• Režie: Otakar Vávra
  • Délka filmu: 103 minut
  • Rok vydání: 1969