Memento

MementoO režisérovi filmu Memento Christopheru Nolanovi se už ví, že dokáže natočit velice působivý krimi-thriller (Insomnia, Following), nebo remake Batmana s neuvěřitelnou atmosférou. Ale to že dokáže natočit neskutečně propracovaný a střihačský skvost to jsme poznal, až po shlédnutí thrilleru Memento. Pokud vás už nebaví koukat na filmy kde vás nic nepřekvapí a kde můžete úplě vypnout mozek a vnímat jen vizuální a hudební přenos, Memento vás dostane.

Povím vám pravdu, už dlouho se mi nestalo, abych se musel u filmu tak pečlivě soustředit, tak systematicky si ukládat informace a tak hodně přemýšlet. Hlavní dějovou linií filmu je pomsta mladého muže, jemuž zavraždili manželku. To by samo o sobě nebylo nic závratného. Geniálnost filmu je v tom, že mladý muž Leonard, trpí závažnou poruchou. Nepamatuje si situace, které se staly před více než 15-ti minutami.

Nejzajímavějším prvkem celého filmu je styl natočení, přesněji styl kompozice jednotlivých scén. Každá scéna končí tam, kde předchozí začala. Ano, jsem si vědom, že jen toto, krátké souvětí vám do značné míry zamotalo hlavu. Nic si z toho, ale nedělejte. Pochopit film je o něco težší :-) .

Na začátku filmu Leonard zabíjí muže, kterého podle všeho zná. Okolnosti jsou zarážející. Fotografie muže(Teddyho) a pod ní text:" Zabij ho ", jsou jedinými okolnostmi, které ho k vraždě přivedly. V průběhu celého filmu pak zjišťujeme, proč to náš hlavní hrdina udělal a co ho k tomu dovedlo.

Memento

Všechny pandořiny skříňky, jako důvod potetovaného těla Leonarda, jeho zajímavá nástěnka vyšperkovaná fotky z polaroidu, divné telefonáty, kdo je Natalie a John G, se ve správný moment otevřou. Memento je každým shléhnutím lepší a pochopitelnější.

Zajímavosti
Film se podařilo natočit za pouhých 25 dní. Scénář Christophera Nolana byl hodně inspirován příběhem jeho bratra Johathana s názvem „Memento Mori“. Scénář je ale považován za originální, protože kniha jeho bratra nebyla v době dokončení filmu ještě vydaná. Leonarda měl hrát původně Alec Baldwin. I když je úvodní scéna zobrazena pozpátku, zvuky jsou zachovány v reálné podobě. Původně se měla v závěrečných titulcích objevit skladba „Paranoid Android“ od Radiohead, ale práva pro tento song si nemohli producenti dovolit.

Odkaz

• Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller
  • USA, 2000, 113 min
  • Režie: Christopher Nolan