Spalovač mrtvol

Myslíte, že je možné, v naprosto přelomovém roku našich dějin natočit kvalitní český horor, který nebude založen na hrůzostrašných obludách, které lidem sají krev a pojídají je zaživa.

Juraj Herz vsadil na mnohem kvalitnější podobu filmu a nebál se zakomponovat do svého filmu, jak prvky silného naturalismu, tak také ponechal volné pole působnosti psychologii člověka potažmo sugesci lidského jedince.

Končí 30– tá léta 20. století. Pan Karel Kopfrkingl, člověk budující svou kariéru na „poli“ mrtvých (pracuje v krematoriu) , je naprosto příkladný otec rodiny, všímavý a pozorný manžel a také se snaží všestranně vychovat své dvě dospívající děti. Často jim vysvětluje úlohu smrti v životě člověka a nebojí se jim ukázat smrt „v celé své kráse,“ tedy přímo v krematoriu. Život Karla Kopfrkingl ubíhá naprosto pokojným způsobem než jej začne agitovat jeho blízký přítel na stranu nacistické strany. Postoj pana Kopfrkingla je zpočátku naprosto lhostejný, ale určité obavy, zprvu ze ztráty zaměstnání, jej přivedenou do úlohy chladnokrevného vraha a nacistického přívržence. Počátky nacistického puče se nejprve ukáží přímo v krematoriu, kde vládne velmi napjatá atmosféra a Karel Kopfrkingl se začíná zbavovat svých spolupracovníků z důvodu strachu o svůj post v krematoriu.

Film dle mého názoru začíná opravdu nabírat obrátky, když je Karlovi vsugerováno, že jeho manželka je židovského původu. To on samozřejmě nesmí dovolit vzhledem ke své rozvíjející kariéře, a proto ji bez okolků a zcela chladnokrevně zabije při obvyklé večerní koupeli, kdy své manželce přiváže tenký provaz na její krk a se zanícením podtrhne židli. V naprosto klidném psychickém rozpoložení poté pozoruje kmitavý pohyb manželčina těla, který znamená jistou smrt.

První překážku tedy překonal, ale v cestě mu stojí jeho dva potomci. Jeho dcera, vynikající houslistka a jeho syn, teprve poznávající strasti života. Syna zavede do krematoria, kde jej bez milosti či jakékoliv lítosti udeří plnou silou do hlavy, čímž mu způsobí okamžitý exitus. Poté jej schová do rakve, která má jít na nejbližší kremaci. Tentýž plán má se svojí dcerou, ale v posledním okamžiku je zastaven ztvárněním budhy a je odveden k vrchnímu veliteli koncentračních vojsk, aby připravil plány obrovských plynových komor, které mají usmrtit neuvěřitelné množství lidí za pouhý okamžik. Polemizovat o kvalitě filmu je naprosto ztrátou času. I když film po mnoho řadu let ukryt před veřejností a nesměl se vůbec publikovat, patří k jedněm z nejvydařenějších československým filmům celé historie. Absolutně bravurní výkon Rudolfa Hrušinského vám nedovolí vydechnout během celého filmové představení, které zcela jistě stojí za shlédnutí.

Zajímavosti

Rudolf Hrušínský se nám představil v naprosto netradiční a nenapodobitelné roli, která mohla naplně ukázat jeho obrovskou hereckou genialitu.

Film byl natočen na motivy knihy Ladislava Fukse,který se mimojiné podílel i na samotném fimu.

Odkaz

INFO

Režie: Juraj Herz

Rok výroby: 1968

Formát: černobílý

Hlavní postavy: Rudolf Hrušínský, Vlasta Chramostová, Vladimír Menšík atd.

Ocenění: Stříbrnou Sirénu, hlavní cena festivalu FITESA trilobit

Ukázka z textu knihy Ladislava Fukse

Odkazy ke stažení filmu

««« Předchozí text: Memento Následující text: Schizofrenie Kurta Krena »»»