Klubové filmy, staré české filmy, filmový klub

Schizofrenie Kurta Krena

KrenPři jednom mém brouznání na internetu jsem narazil na autora šílených krátkometrážních filmů, teda tak ho alepsoň nazývali. Jelikož jsem člověk velice zvědavý, řekl jsem si, že se na něco z jeho „ohavné“ tvorby podívám. Na youtube jsem objevil autorovu bohatou filmografii (viz. níže). První, co mi přišlo pod ruku(spíše oči :-) ), byl devítiminutový experimentální krátkometrážní počin s názvem 2/66 COSINUS ALPHA.

*** Úvod mě zaujal*** Kolotoč záběrů, barev a zvěrstev, ale začal nabírat na takových obrátkách, že se stal pro mne nestravitelným, a proto jsem své utrpení musel ukončit. Řekl jsem si, vše nemůže být stejné, a tak jsem zhlédl často diskutovaný a opěvovaný 16/67: 20. September. Neměl jsem to dělat. Po prvních 2 minutách jsem byl opět odrazen. Scéna, kde se detailně zabírá něčí řitní otvor a poté jeho následné vylučování, pro mne byla velice težce stravitelná. Po dalších pár pokusech jsem své snažení zabalil s pocitem odporu a hnusu. Proboha, proč to ten člověk točí? Můžete to vůbec někoho zaujmout?

Pro zvětšení rozhledu jsem zavítal na různé diskuze. Již nežijící Kren, narozen v Rakousku (r. 1929) je považován za „otce poválečné evropské avantgardy“. Jeho filmy jsou šílené, ale život velice konzervativní. Pracoval jako bankovní úředník. Do názvů všech jeho počinů vložil vždy datum jejich vzniku na začátek. Značná část z jeho děl je bez zvuku a všechny se vlezou do 10minut (i to je dost). Smysl Krenových snímku pro mne asi navždy zůstane utajen, někteří hledají logiku v matice (opakování a střídání záběrů podle jakéhosi vzorce), zobrazování silně naturalistických scén (asi pro lepší pochopení a vysvětlení člověka, nebo co :-D).

Kren

Dovolím si publikovat jeden komentář z ČSFD, který mě velice pobavil. Kurt Kren dostal před 40 lety ve vídeňském lesíku epileptický záchvat a čistě náhodou měl zapnutou kameru… Taky vás tento děj tak nadchnul? Ten závěr je skvělý, to uznávám. Jen jsem ho jaksi nepostřehl :-)

Já osobně jsem tomuto „režisérovi“ nepřišel na chuť. V žádném případě ale nechci nikoho odrazovat, ba naopak. Podívejte se na jeho snímky. Moc času to nezabere (mimo načítání videí). Ucelený přehled tvorby naleznete pod tímto textem…

Kren

Takže sledujte a pište své zážitky a postřehy…

Odkazy na youtube
- 2/66 COSINUS ALPHA
- 13/67 SINUS BETA
- 6/64 MAMA UND PAPA (6/64 Mom and Dad)
- 3/60 Baeume Im Herbst [1960]
- 7/64 Leda and the Swan
- 10c/65 BRUS WÜNSCHT EUCH SEINE WEIHNACHTEN
- 10b/65 SILBER AKTION BRUS
- 10/65 SELBSTVERSTÜMMELUNG
- 8/64 ANA

Enjoy it ! 8-)

««« Předchozí text: Spalovač mrtvol Následující text: Ospalá díra »»»

frances | 22.9.2006 Pá 17:58 | Zajímavost | trvalý odkaz | tisk | 1602x