The Godfather - Kmotr

Strhující herecké výkony, tragické lidské osudy, zrady, všudypřítomná pomsta, rodinné hodnoty a to vše zahaleno krvavým pláštěm, dokresleným podmanivou hudbou, jež zesiluje pečlivě vytvořenou atmosféru 50. let v New Yorku. Toto legendární gangsterské dílo režisérského mistra Francise Forda Coppoly se chová jako mafie samotná. Pomalu a nenápadně vás zatáhne do děje, zmocní se vás, a když chcete pryč, zjistíte, že není cesty zpět a donutí vás toto velkolepé dílo sledovat až do samotného konce.

Kmotr

Kmotr je klasika a troufl bych si tvrdit, že i jedním z nejlepších mafiánských filmů, které kdy byly natočeny. Jsou to právě dokonale vykreslené charaktery postav, na kterých režisér postavil svůj film. Postavy nejsou vyloženě dobré či snad špatné, chovají se prostě jako lidé v reálném životě, tak, že je chvíli nenávidíte a po té zase milujete. Nelze opomenout ani některé naturalisticky pojaté scény, které podtrhují atmosféru newyorského podsvětí.

Kmotr

První film podle románu z pera vynikajícího Maria Puza vznikl v roce 1972 a zavádí nás do Spojených států amerických v druhé polovině padesátých let. Don Vito Corleone (excelentní Marlon Brando) vládne mafiánské rodině, která podplácí soudce, má velké příjmy z hazardu a jiných nezákonných aktivit. Don je velice šlechetný, dá-li se to vůbec o gangsterovi říct. Když za ním někdo přijde s prosbou o pomoc (např. zlikvidovat někoho), pan Corleone mu rád vyhoví a poradí, na oplátku bude dotyčný donovi zavázán protislužbou, ke které však ani nemusí dojít. Na Vita je spáchán atentát, don jej však přežije, ale je ve vážném stavu. Do čela rodinného podniku se dostane impulzivní syn Sonny, který je zaslepen touhou po pomstě. Nitky vedou k další mocné rodině, která chce převzít moc. Sonny je zabit a vše nyní leží na Michaelovi, dalším synovi, který však nechtěl mít s praktikami otce nic společného a chtěl pouze v poklidu žít s přítelkyní Kay. Probouzí se v něm ovšem horká siciliánská krev a povinnost chránit rodinu.

Odkaz

• Režie: Francis Ford Coppola
  • Scénář: Mario Puzo
  • Hudba: Nino Rota