Osvícení - Shining

Máte rádi pohodové, jednoduché a prostoduché filmy? Tak to rovnou přestaňte číst a jděte jinam, protože to o čem vám hodlám teď povědět je jeden s nejgeniálnějších psychologických hororů všech dob. Nečekejte krev, nečekejte zombie, čekejte obrovské stupňující se napětí, hrozivé zvuky a dechberoucí herecké výkony.

JAck - Shining

Hlavní hrdina, Jack, v podání výtečného Jacka Nicholsona, je začínajícím spisovatel, kterého trápí jeho naprostá impotence v psaní.Rozhodne se že si udělá s rodinkou malé prázdniny, a proto bere práci jako hlídač jednoho vysokohorského letního hotelu. Hotel je přepychový, ale provází jej neblahá historie. Hlídač před lety brutálně zavraždil svou manželku a dvě dcerky. Tím bych vás chtěl nahodit do atmosféry a dále bych se chtěl zabívat mými postřehy a psychologií postav.

frances | 24.8.2006 Čt 12:36 | Stanley Kubrick | | 3210x

Mrtvý muž

Osobitý snímek Jima Jarmusche, známé ikony amerického nezávislého filmu. A ač poměrně nedávno natočený, má čenobílý obraz. Rozhodně to ale nebylo způsobeno nedostatkem peněz, film byl natočen barevně a právě převedení do staromódní černobílé bylo velmi drahé, i tak ale stál na dnešní dobu směšných 9 miliónů dolarů.

Mrtvý muž

Absence barev (sám jsem si při spuštění filmu chvíli nebyl jistý jestli se mi náhodou nepokazil přehrávač :-D) je ale jen pouhým detailem uprostřed všech zvláštností v Jarmuschových filmech. Jeho filmy jsou známé svou originalitou a jakousi nemožností je zařadit do běžných žánrových škatulek.

Miki | 21.8.2006 Po 08:00 | Filmové nebe | | 1722x

Přelet nad kukaččím hnízdem

Kukaččí hnízdoDlouho jsem čekal na správné rozpoložení mého ducha, než si pustím tento film. Chtěl jsem si ho opravdu vychutnat se vším všudy. Zachytit z něho byť i ty nejmenší detaily a napsat o něm opravdu pěkný článek. Četl jsem o něm opravdu dost názorů, které se ale s podivem shodovali. Je skvělý, uchvacující, brilantní? O tom jsem se chtěl na vlastní kůži přesvědčit.

Začneme popořádku. Filmem nás provází hlavní hrdina a hlavní duch filmu Randall Patrick McMurphy v podání excelujícího Jacka Nicholsona, zajímavostí je určitě, že podle knižní předlohy měl být hlavní hrdinou Chief(dále jen indián). McMurphy je výtržník, který je umístěn do psychiatrické léčebny, aby se zjistil jeho mentální stav. „Jste blázen?“, ptá se ředitel léčebny při setkání s McMurphym (dále už jen Mak) , „ano jsem“ , odpovídá. Vy mu to, ale nechcete ba co víc ani nemůžete věřit. Chová se totiž jako obyčejný hajzlík, který to na všechny jen hraje. Postupem děje se, ale situace začíná měnit a blázinec ho stahuje sebou dolů se vším všudy. Jeho zajímavé chování(mírně arogantní) vás uchvacuje a mírně s Makem sympatizujete. Jste rádi, když učí indiána zavěšovat míče a máte radost, když protestuje proti silně despotické vrchní sestře Mildred v podání Louise Fletcherové. Sám Mak se zapojuje do kolektivu ihned a hned do jeho čela.

frances | 19.8.2006 So 20:49 | Miloš Forman, Filmové nebe | | 6323x

Vrána

Netradiční film natočený podle komixové předlohy Jamese O'Barry. Příběh je nejen poznamenaný životní tragédií autora komixu (opilý řidič mu zabil snoubenku), ale i tragickou smrtí samotného představitele hlavní role, Brandona Leeho (syna legendárního mistra bojových umění Bruce Leeho).

Vrána

Ten byl nešťastnou náhodou zastřelen při natáčení, když v pistoli namířené proti němu byly omylem ostré náboje (toto se stalo 17 dní před jeho vlastní svatbou). I přes tuto tragédii byl film pomocí dublérů a digitálních efektů dotočen.

Miki | 18.8.2006 Pá 11:45 | Filmové nebe | | 2417x

Geri's Game

Naprosto unikátní animovaný kousek z dílny Pixaru, výborná režie v podání Jana Pinkavy a v neposlední řadě i naprosto zasloužený Oskar za nejlepší film roku 1997. To vše představuje krátký animovaný filmeček- Geri's Game. Film je ke stáhnutí zde

Geris game

Jak již samotný název krátkého filmu napovídá hlavní postavou je Geri. Stařík, který své chvíle volna prožívá ve nádherném parku, kde hraje svoji nejoblíbenější hru- šachy. Ale jeho protihráč je velmi neobvyklý- je to totiž on sám.

Pavel | 16.8.2006 St 22:47 | Animované, Krátkometrážní | | 2350x