Zuřící býk

Jake La Motta, jedna z legend boxu, měl velmi podivuhodný život. Martin Scorcese se nebál postavit před velmi složitý úkol a vytvořil snímek, který není jen samotnou autobiografií boxera, ale zároveň ukazuje pocity sklíčeného člověka, jehož hlavním cílem života je získat vytoužený titul a být prostě ten nejlepší.

Boxer Jake La Motta začínal opravdu od píky. Neustálé zápasy se slabšími protivníky, jej ale vynesly až na samý vrchol boxerského života, tudíž k titulu mistra světa. Tato cesta ale byla velmi trnitá a složitá.

Pavel | 14.3.2007 St 13:53 | Filmové nebe | | 1655x

Pro hrst dolarů

Divoký Západ. Doba koltů spuštěných proklatě nízko, mužů, kteří se nebáli bojovat za svoji čest a za čest krásných, cudných žen, jejichž vnady přitahovaly snad každého kovboje. Sergio Leone, který proslul zejména jako režisér snímku Tenkrát na Západě, již v počátku 60. let projevil svůj um a cit pro western a natočil podivuhodnou „kovbojku“ s naprosto excelentním Clintem Eastwoodem v hlavní roli.

Pavel | 23.2.2007 Pá 09:22 | Filmové nebe | | 1458x

Bowling for Columbine

Michael Moore, ikona dnešního dokumentaristického světa, se snažil osvětlit veřejnosti již mnoho problémů. Počínaje poněkud zvláštním přátelským vztahem prezidenta George Bushe ml. s Usámou Bin Ladinem či až nostalgickým prodejem zbraní Spojených států Talibanu. Moore měl odvahu vlézt i na velmi tenoučký led, představující držení zbraní ve Spojených státech amerických.

Pavel | 18.2.2007 Ne 21:45 | Filmové nebe | | 1194x

Mrtvý muž přichází (Dead Man Walking)

Dead man walkingSmíšené pocity a neustálé dumání nad tím, co jsem to vlastně viděl, se mě ujímá ihned po shlédnutí tohoto filmu. Je to drama o odepsaném vrahovi, který možná spáchal své vraždy. Nebo je to romance o odsouzenci na smrt a postarší jeptišce.

Stačí tento scénář k dvouhodinovému upoutání diváka? Abych pravdu řekl, tak asi ne. Každopádně snímek z roku 1995, ve kterém exceloval Sean Penn v roli odsouzeného trestance Matthewa Ponceleta a Oscarová Susan Sarandon v roli Sestry Prejeanové vykonávající poslední pomazání, je novým a velice zajímavým pohledem na tuto problematiku.

frances | 6.2.2007 Út 19:23 | Filmové nebe | | 1785x

THX 1138

Věřte tomu nebo ne, ale v myšlenkách George Lucase nepobíhali vždycky jenom stateční chlápci v županu, mávající před sebou barevnou katodovou zářivkou či staří zelení skřeti s naprosto zvráceným slovosledem.

Lucas odjakživa toužil po určité samostatnosti a nezávislosti ve své tvorbě – nechtěl, aby mu kdokoli diktoval, jak má co udělat… I založil jednoho dne roku 1969 s přítelem Coppolou nezávislou produkční společnost American Zoetrope. V roce 1971, šest let před „první“ částí monstrózní intergalaktické střílečky Star Wars, dokončil dnes již šedovlasý režisér svůj pozoruhodný celovečerní debut s názvem THX 1138, právě pod hlavičkou zmiňované společnosti.

Dalibor Hanzal | 5.2.2007 Po 21:21 | Filmové nebe | | 1662x