Mafiáni (Goodfellas)

Martin Scorsese v roce 1990 natočil další ze svých precizních mafiánských děl,které by nemělo chybět ve sbírce žádného příznivce tohoto žánru. Mafiáni okamžitě získali přízeň diváků i řadu zasloužených ocenění. V hlavních rolích zazářili Ray Liotta, Joe Pesci a Robert De Niro. obrazek

Jirka | 5.2.2007 Po 15:42 | Filmové nebe | | 1506x

O chloupek (A Close Shave)

„Kruh se uzavírá“, jak říkává kolega Lucas. Close Shave je v pořadí třetím a zatím posledním W&G krátkometrážním kouskem Nicka Parka.

V okolí bydliště Wallace a Gromita se tentokráte začínají množit podivné krádeže ovcí. Jak asi tušíte, naši dva plastelínoví přátelé, kteří si pro změnu vydělávají jako umývači oken, se pochopitelně do celé záhady zamotají a nakonec ji i vyřeší. Opět samozřejmě svým typickým, napůl heroickým a napůl neuvěřitelně nešikovným způsobem.

Dalibor Hanzal | 4.2.2007 Ne 18:09 | Animované, Krátkometrážní | | 1738x

Příběh Alvina Straighta

Divoká cesta starce, trpícího těžkými bolestmi kyčlí a dalšími zdravotními problémy, který si vybral za svůj dopravní prostředek poněkud netradiční stroj -sekačku na trávu. Všechny tyto elementy najdete ve velmi pozoruhodném filmu Davida Lynche. Nečekejte další naprosto nepochopitelný příběh, ale spíše road movie, které vás chytne u srdce.

Pavel | 1.2.2007 Čt 17:58 | David Lynch | | 1420x

Sedmá pečeť (Det Sjunde inseglet)

Sedmá pečeť

Sedmá pečeť je vskutku stařičký film, který ale ani za ta léta nic neztratil ze své naléhavosti. Dosud žijící švédský scénárista, režisér, ale i činoherní umělec Ingmar Bergman se k jeho natočení nechal inspirovat kostelními malbami: vyobrazením moru, rytíře, hrajícího šahy se smrtí, čarodějnicí na hranici nebo třeba smrtí podřezávající větev pod člověkem. Autor také vzpomíná chrámový zpěv Carmina Burana od Carla Orffa založený na písních středověkých potulných rytířů, putujících po Evropě v časech velkých válek a devastujících morů.

To všechno Bergman vnímá a předkládá nám jako působivý příběh středověkého rytíře Antoniuse Blocka a jeho panoše Jönse, kteří se vrací z křížové výpravy do své domoviny postižené morovou ranou.

Miki | 22.1.2007 Po 21:23 | Filmové nebe | | 2286x

Občan Kane

Citizen KaneNejlepší film všech dob. Tak je titulován a oceňován tento již téměř 66 let starý černobílý snímek s na svou dobu pokrokovým nechronologickým dějem. Je velice těžké polemizovat a subjektivně říci, že je opravdu nejlepší. Občan Kane je skvělým filmem, ale bohužel vývoj filmu už za posledních šedesát let někam pokročil. I když musím podotknout, že někteří si z filmu, popisující život a smrt smyšlené postavy Charlese F. Kanea, berou inspiraci dodnes.

Orson Wales ve své době měl nevídáný rozpočet na film, celých 500 000 dolarů a ve výběru scénáře měl volnou ruku. Proto se pustil do megalomanského experimentu v podobě Kanea.

frances | 22.1.2007 Po 13:48 | Filmové nebe | | 2182x