Redakční kecárna

Tento text není veřejně přístupný. Znáš-li heslo, pokračuj.

frances | 30.11.2006 Čt 13:49 | Pouze pro redakci | | 383x

Mazací hlava (Eraserhead)

EraserheadO filmech Davida Lynche se obvykle velice horlivě diskutuje. Mnoho lidí se pouští do debat (ne)řešících skryté významy v jeho snímcích. Žádný z Lynchových počinů ale nevyvolal tolik otázek a nepochopení jako Mazací hlava.

Kdo je člověk u páky, který se stane naším hlavním hrdinou, jaký je rozdíl mezi iluzí a realitou? To je jen pár z nepřeberného množství otázek, které film vyvolává. Nechtěl jsem se ale pouštět do bádání nad těmito otázkami, a tak jsem se raději zaměřil na Lynche jako takového a pokusil se trošku zapátrat.

frances | 30.11.2006 Čt 13:41 | David Lynch | | 4095x

Ztraceno v překladu (Lost in Translation)

Lost in Translation Hned z kraje bych rád předznamenal, ze Ztraceno v překladu je film, který nadobro udělal z Billa Murrayho legendu stříbrného plátna, Scarlett Johansson vyšvihl do Top-listu nejlepších hereček Hollywoodu a zároveň svou kvalitou potvrdil schopnosti a nadáni mladé režisérky Sofie Coppolové.

S filmem Ztraceno v překladu se podíváte do dalekého, neony prozářeného Tokia. Děj se točí kolem dvou obyčejných lidí – stárnoucího herce Boba Harrise, který sem přijel natočit reklamu na whiskey, a Charlotty, ta sem přicestovala se svým manželem, časově vytíženým fotografem.

Kvůli časovému posunu nemohou spát, a proto oba navštěvují hotelový bar. Tam se seznámí a zasadí tak semínko přátelství, které, pokud se bude zalévat neskrývanými city a láskou, může časem vyrůst v nejkrásnější květinu, jakou může člověk v živote spatřit.

kejsi | 29.11.2006 St 23:33 | Filmové nebe | | 1513x

Loni v Marienbadu

LoniZlatý klenot francouzského filmu, který vychází ze stejnojmenné knihy Allaina Robbe-Grilleta, natočil v roce 1961 slavný režisér Alain Resnais. Nečekejte klasické vyprávění příběhu. Naopak. Tento film je duchovním otcem všech pozdějších „divných“ filmů, jako Memento, Mulholland Drive a dalších.

Film zaujme již od netradičního začátku, kdy v honosném sídle lázeňského hotelu potkáváme spoustu hovořících párů, avšak slyšíme vždy pouze malý útržek z rozhovoru. A ve stejném rytmu se odehrává celé vyprávění hlavního hrdiny. Vždy malý kousek reality překlene v malý kousek vzpomínky a než se stačíme dozvědět, zda se jedná o fikci či skutečnost, už jsme zase zpátky tam, kde scéna začala. Jedinou jistou věcí na celém filmu je klidný hlas muže, jenž vypráví svoji vzpomínku na ženu, kterou v hotelu (možná) potkal minulý rok. A vypráví ji právě té stejné ženě, na kterou si vzpomíná, problém je v tom, že ona si něj nemůže (nebo nechce?) vzpomenout…

Robin Hložanka | 29.11.2006 St 18:27 | Filmové nebe | | 1336x

Jaro, léto, podzim, zima... a jaro

Opravdová filmová báseň, v které je z každého políčka cítit poetika a alegorie.

Nejznámější korejský režisér Kim Ki-duk, který sám sebe označuje za nezávislého tvůrce, natočil snímek mnohými označovaný jako počátek nové kapitoly v jeho tvorbě. Začínal s nedostudovanou zemědělskou školou a svoje poslední peníze utratil za letenku do Paříže, kde na ulicích dva roky prodával své obrazy, a také se poprvé podíval do kina. Po návratu do Koreje usilovně psal a také vyhrával v scénáristických soutěžích. V roce 1996 pak debutoval svým prvním filmem Krokodýl. A od roku 2000 jsme se od něj zatím mohli dočkat alespoň jednoho filmu ročně.

Miki | 24.11.2006 Pá 17:14 | Filmové nebe | | 2149x