Dogma

Jak asi může dopadnout film o nejstarších náboženských myšlenkách a nevyvratitelných „dogmatech“, který je plný začínajících filmových hvězdiček natáčen pod hlavičkou Hollywoodu a roli si v něm našel i samotný režisér?

Dogma

kejsi | 8.11.2006 St 17:38 | Filmové nebe | | 2090x

Test 2 - Pro filmové Experty

Dobrý den, zvu vás na druhý klubácký test! Zkuste trošku potrápit hlavičky a vyzkoušejte si váš přehled.

Test 2

O test se vám postarali Dalibor Hanzal a František Szabó.

frances | 8.11.2006 St 11:39 | Zajímavost | | 1939x

Salò aneb 120 dnů Sodomy

saloSalò je perverzní a neskutečně nechutné dílo nepostrádající myšlenku. Ano neupsal jsem se. Pier Paolo Pasolini dokázal naplácat na zdravou kostru tolik hnusu, výkalů a bestiálnosti, že mnoho lidí vzdalo díky velikosti tohoto povlaku touhu hledat.

Film pojednává o zběsilých praktikách fašistických „dozorců“ v severoitalském městečku Salò. Sám Pasolini byl marxistou, ale protože se hlásil otevřeně k homosexualitě, byl z komunistické strany vyloučen. Za nevyjasněných okolností byl Pasolini brutálně ubyt holí, v předvečer premiéry svého tak diskutovaného filmu.

frances | 7.11.2006 Út 23:54 | Umělecké | | 9041x

Amarcord

AmarcordFelliniho Amarcord nás zavede zpět v čase do malého města, kde se narodil a dospíval a nabízí nám veselý, místy poněkud košilatý až obscénní pohled na lidi, které má ve své paměti. Nepochybně můžeme mezi postavami najít i mladého Federica – vážného, nešikovného, podléhajícího chtíči adolescentů, toužících po městských kráskách. Tento film však není autobiografický. Je to příběh města samotného.

Poprvé ho vidíme ve chvíli, kdy vzduchem létají ochmýřená semínka pampelišek, která symbolizují přicházející jaro. Lidé se shromáždí na piazze, kde postavili velkou hranici, na níž za velkého jásotu spálí čarodějnici, symbol zimy. Při této slavnosti se sejdou muži, ženy i děti. Fellini má rád jejich slabůstky stejně jako ctnosti a dovednosti. Představuje nám poněkud nafoukaného právníka, egoistického majitele divadla, náležitě vyvinutou krásku Gradiscu, vystavující na odiv své delikátní pozadí, a především mladickým chtíčem posedlé adolescenty s jejich trýznivými fantaziemi.

skip | 6.11.2006 Po 22:29 | Filmové nebe | | 3527x

3-Iron

3-Iron Výjimečnost korejské kinematografie již byla odhalena a po celém světě jí roste počet obdivovatelů. Nicméně je velice překvapivé, že v zemi, kde se v zimě jezdí na snowboardu a v létě na raftu, je korejský film nejčastěji skloňován se jménem režiséra Kim Ki-duka. Že by intelektuální impotence českého člověka byla pouze předstíraná? Že by zaťatý milovník Rodinných pout ve chvíli, kdy nikdo není doma, skóroval v obýváku s poetickým Asiatem nebo třeba s pětašedesátiletým Bertoluccim? Na to nedokážu odpovědět.

Martin Suchý | 4.11.2006 So 18:13 | Filmové nebe | | 1422x