Muž, který sázel stromy

Podle povídky Jeana Giona vznikl roku 1987 úchvatný půlhodinový filmeček s názvem Muž, který sázel stromy. A je třeba říct, že kanadský režisér Frédéric Back tehdy vytáhl skutečně ten nejtěžší kalibr.

Dalibor Hanzal | 8.10.2006 Ne 22:20 | Animované, Krátkometrážní | | 3243x

Spalující touha - Eyes Wide Shut

Eyes wide shutPoslední film S. Kubricka, který vznikl až 12 let po Olověné vestě – Full metal Jacket. Film se točil 3 roky a sám Kubrick se nedočkal ani jeho premiéry, zemřel 4 dny po dokončení závěrečného sestřihu. V přakladu znamená „široce zavřené oči“ , bohužel někdy ty oči zavřené mít opravdu budete. Film se nese v pomalém rytmu, občas do něj vstoupí něco nečekaného, ale v globálu na vás čeká jen pokus o skloubení eroticky leděného dramatu z prvky epických myšlenek. Eyes Wide Shut (dále jen EWS) byl natočen podle Snových novel (1926) Arthura Schnitzlera.

I když jsem tuto novelu nečetl, myslím, že ji mistr režisér zvládnul bravurně převést do filmové podoby. Bohužel se mě ale obsah a žánr moc nedotýkají, a proto precizně natočené scény nebo detailní dekorace byly jen obálkou velmi vleklého a strohého obsahu.

frances | 8.10.2006 Ne 09:36 | Stanley Kubrick | | 2296x

The Nightmare before Christmas

obrazek Pod taktovkou režiséra Henryho Selicka a za výrazné spolupráce (nebo naopak? :-) ) Tima Burtona vznikl v roce 1993 loutkový animovaný film se zvláštním názvem The Nightmare before Christmas (dále už jen „Nightmare“). Nějaký lingvistický zvrhlík se potom rozhodl distribuovat u nás tento snímek pod názvem Ukradené Vánoce Tima Burtona. No budiž, já s tím asi nic neudělám…

Dalibor Hanzal | 3.10.2006 Út 23:28 | Animované | | 2049x

Lola běží o život

Při hledání nic nevynecháme i přesto jsme na konci všech našich hledání zpátky na začátku a toto místo opět objevujeme. Tento citát asi nejlépe postihuje smysl a půvab filmu Lola běží o život (v originále Lola rennt). Film je odlomen od tradičního chronologického děje a spíše postihuje slovo „kdyby.“

Pavel | 1.10.2006 Ne 10:07 | Filmové nebe | | 4055x

Rain man

Spojte si výborný herecký výkon začínajícího Toma Cruise a naprosto excelentní představení Dustina Hoffmana a zcela jistě vám vyjde dle mého názoru nejlepší film 80. let vůbec. Charlie Babbitt, neúspěšný podnikatel na poli automobilového průmyslu, se jednoho dne dozví o úmrtí svého otce. Tato informace jej ani příliš nezarmoutí až do okamžiku přečtení dědické smlouvy, jelikož mu jeho otec odkazuje pouze staré auto, zatímco neznámému „šťastlivci“ odkázal celé tři miliony dolarů.

Pavel | 30.9.2006 So 12:25 | Filmové nebe | | 1636x