Maska zrcadla

- To tady každý nosí masku?

- Samozřejmě.
  Jak potom poznáš jestli jsi šťastná nebo smutná?

- Mám přece tvář.

- Abych řekl pravdu, bez masek mi vy lidé připadáte všichni stejní.

Podobný rozhovor vyslechnete hned z počátku, kdy se patnáctiletá Helena ocitne ve snovém světě, jemuž vládnou dvě královny. Hodná a zlá. Hodná královna je ale nemocná a vyléčit ji může jen Maska Zrcadla, kterou se Helena nabídne najít. Spolu se svým společníkem Valentinem se tak vydávají napříč tímto zvláštním světem aby jí pomohli. Tolik k ději, který ač trochu jednoduchý, plně postačuje a dává plno prostoru úžasným nápadům scénáristické dvojici Davea McKeana a Neila Gaimana.

Miki | 3.9.2006 Ne 09:30 | Umělecké | | 1744x

Mechanický pomeranč

Ve vašem životě jste buď tím kdo je ponižovaný, nebo tím kdo ponižuje. Můžete protestovat, ale nikdy se nechováte k druhým jako k sobě rovným. Existují tu totiž věci, které vás řadí o proti druhému výše a nebo níže. Ale obvykle toto ponižování nevyplouvá na povrch, a proto se s ním zřídkakdy setkáme, i když o něm víme. Ale co takový Adolf Hitler, Benito Mussoliny a nebo hlavní hrdina našeho příběhu Alexander DeLarge…

clockwork orange

Alex je vůdcem party, která páchá násilné činy. Příběh se odehrává v neurčité době, ale spíše se přikláníte k blízké budoucnosti. Tato doba trpí právě na skupinky lidí, kteří se vyžívají v ultranásilí a ničí životy obyčejným lidem. Alex je milovníkem vážné hudby a jeho nejoblíbenějším skladatelem je Ludwig van Bethoven. Celý film je protkán velmi osobitě upravenou vážnou hudbou. Ta příběhu dává nový rozměr a na některé situace se díváte více z nadhledu, což vám pomůže lépe pochopit samotný příběh.

frances | 30.8.2006 St 10:47 | Stanley Kubrick | | 5025x

Elephant man

Jaké to jen může být, vypadat jako naprostá zrůda, kterou pohrdá celá společnost, někteří se jí naprosto děsí, ostatní si z ní udělají živobytí a zároveň ji ponižují až na samý kraj lidské důstojnosti. Ale v jádru je to pořád člověk. Zevnějšek je sice úděsný, ale i tak je to myslící lidská bytost, která cítí, myslí, má své sny a touhy. Byl jen jeden režisér, který měl takovou odvahu, aby nechal spatřit světlo světa film, o jehož kvalitě nemohou být spory. David Lynch se vrhl do snímku nikoli skandálního ani pobuřující či překupujícího zvláštními efekty, ale chtěl zejména ztvárnit postavu člověka, který trpí nevyléčitelnou chorobou- tzv. sloním syndromem. obrazek

Pavel | 27.8.2006 Ne 22:10 | David Lynch | | 1934x

Olověná vesta

Ocelová vesta

Výjimečné válečné drama v podání Stanleyho Kubricka. Tomu trvalo sedm let než se od kultovního snímku Osvícení dostal k adaptaci novely The Short-Timers, kterou nazval právě Full Metal Jacket (Full Metal Jacket jsou v českém překladu celokovové náboje a ne olověná vesta, jak nazval film distributor). Film má celkem jednoduchý příběh a jasné poselství o zkaženosti války. Jeho hlavní síla je tak v emotivních pocitech z tvrdého výcviku a následně ze samotné války. Při sledování totiž v podstatě shlédneme dva odlišné příběhy.

Miki | 27.8.2006 Ne 19:38 | Stanley Kubrick | | 4326x

SE7EN

Obžerství, lakota, lenost, závist, hněv, pýcha, smilstvo. Sedm smrtelný hříchů. Sedm hříchů, kterých je schopen pouze člověk. Sedm hříchů, které se prostě musí potrestat. Sedm. Film, který vás naprosto nadchne svoji děsivou atmosférou ( hlavním důvodem je neustále depresivní prostředí- neustálý déšť a tmavé interiéry). To vše vás natolik pohltí, že děj příběhu vám připadne skutečný. Navíc fascinující výkony Brada Pitta a Morgama Freemana dělají z filmu zážitek, na který jen tak nezapomenete.

Pavel | 25.8.2006 Pá 12:18 | Filmové nebe | | 1856x